8.1 razlog za nadogradnju na Windows 8.1

30. 10. 2013 | uredio | software

Oct
30

Ako ste jedan od onih miliona koji su na novi Windows 8 reagovali loše i nezadovoljno napokon se možete opustiti. Prvo veliko ažuriranje, Windows 8.1, je tu i napravljeno je posebno da smiri nezadovoljnu masu. Windows 8.1 je još uvek dio Windowsa 8, ali postoji puno stvari koje će sistem ubrzati, dati mu bolji izgled i lakše korištenje. Evo nekoliko stvari i poboljšanja koja su nas oduševila.

Windows-8

1. Boot na desktop
Živcira vas Microsoftov preveliki, šareni, novi i „moderni“ start ekran? S novim ažuriranjem možete namestiti da vam se računar automatski pali na Windows 7 klasični desktop. Naravno još uvek ćete morati koristiti taj „moderan“ korisnički panel za neke druge stvari, ali ćete sebi malo olakšati neke delove.

2. Bolja pretraga
Termin „Universal search“ koji je Microsoft ubacio u Windows 8 je zvučao stvarno obećavajuće, ali morali ste Windowsu tačno reći šta želite tražiti, aplikacije, datoteke, postavke i slično. Ne više! Sada možete tražiti u svim kategorijama odjednom, a možete i odmah napraviti online pretragu ako ne pronađete rezultate lokalnom pretragom.

3. Internet Explorer 11
Na klasičnim računarima niko, osim možda vaših roditelja, dedova, baka i sličnih osoba, ne koristi Internet Explorer. Verovali ili ne, to bi se moglo promeniti. Microsoft je popravio veliki broj najvećih problema kod Internet Explorera i u verziji 11 je napravio mnogo promena i poboljšanja. Sada možete dodavati i foldere za vaše omiljene stranice i čak otvarati više od 10 kartica u isto vrijeme.

4. Split-screen mogućnost
Želite imati dve moderne aplikacije otvorene jednu pokraj druge? Windows 8 je to uvek dozvoljavao, ali uz neke probleme. U Windowsu 8.1 ta je mogućnost poboljšana i sigurno će vam doneti bolje iskustvo nego pre.

5. Personalizacija
Microsoft se hvalio koliko je prilagodljiv Windows 8, ali u stvarnosti su brojna ograničenja zaustavljala vašu maštu i kreativnost. Želite spojiti ljubičastu sa žutom i postaviti ih za vaše boje? Neće moći. No, Microsoft je u novom ažuriranju olakšao kontrole i ograničenja tako da možete odabrati svoje lične kombinacije boja i lične pozadine.

6. Brzina!
Pokrenite vaše štoperice i merite. Windows 8.1 sada sve pali puno brže od svog ionako brzog prethodnika.

7. Organizacija postavki
Ako u Windowsu 8 želite promeniti postavke imaćete stvarno ogroman broj mogućnosti, ali problem je što većinu njih nećete moći naći. Kod Windowsa 8.1 organizacija postavki je bolja i moći ćete lako pristupiti većini postavki bez većih problema.

8. Poboljšan Windows Store
Kada je lansiran Windows 8 nije imao dovoljno aplikacija. A onda je odjednom nastao veliki broj aplikacija, ali većina njih su bile smeće. Planine groznih aplikacija nisu nestale ni s ovim ažuriranje, ali Windows Store sada radi bolji posao kod sakrivanja onih loših.

8.1. Vraćena je tipka Start
Možda i najočekivanija značajnost kod Windowsa 8.1 će vas najviše razočarati, zbog toga smo je stavili pod „.1“ na našu listu. Microsoft je stvarno vratio svima omiljenu tipku Start na klasičan desktop, ali ne radi na način na koji to svi očekuju. Umesto da izbaci listu vaših aplikacija i drugih stvari, klik na tipku Start vas vraća na početni Windows 8 Start ekran. Hvala za ništa, Microsoft!

Grafika Asus GeForce GTX Titan postavila četiri svetska rekorda u 3DMarku

28. 10. 2013 | uredio | hardware

Oct
28

Grafička kartica čija je osnova tehnologija za superkompjutere Nvidia Kepler, pokazala je svu svoju snagu u paru sa matičnom pločom ROG Rampage IV Extreme

Asus je objavio da je grafička kartica GeForce GTX Titan postavila četiri nova svetska rekorda u 3DMarku pod supervizorskom palicom dva čuvena ROG eksperta za overkloking, Andre Yang i Shamino. Asus GeForce GTX Titan je trenutno najmoćnija grafička kartica sa jednim grafičkim procesorom dostupna na tržistu, što je i dokazala rušenjem dosadašnjih rekorda u benchmark programu 3DMark11 sa 36658 markova u konfiguraciji “Entry” podešavanja, 37263 markova u konfiguraciji “Performance” podešavanja, i 22076 markova u “Extreme” konfiguraciji. Takođe, postavljen je i svetski rekord od 21818 markova u 3DMark Fire Strike – najnoviji i najzahtevniji benčmark koji je napravio Futuremark.

Picture2

Novi svetski rekordi
Andre Yang, ekspert za overkloking iz ROG tima, postavio je nove rekorde u 3DMark11 uz pomoć grafika Asus GeForce GTX Titan u četvorosmernoj Nvidia SLI konfiguraciji, hlađenih tečnim azotom, sa matičnom pločom ROG Rampage IV Extreme i procesorom Intel Core i7-3970X. Dodatne informacije o ovim svetskim rekordima i korišćenoj konfiguraciji možete pronaći na adresi:http://www.3dmark.com/hall-of-fame/
3DMark Fire Strike svetski rekord postigli su Andre Yang i njegov kolega iz ROG tima, poznati overkloker Shamino, koristeći dve Asus GeForce GTX Titan kartice u Nvidia SLI. Za ovaj rezultat takođe je korišćena ploča ROG Rampage IV Extreme i procesor Intel Core i7-3970X.
Asus GeForce GTX Titan ima dva slota sa grafičkim procesorom Nvidia Kepler koji je je do sada uglavnom bio rezervisan za upotrebu u superkompjuterima. Sadrži 2688 CUDA jezgra i 384-bitni memorijski interfejs za 6 GB GDDR5 video memorije koje je klokovana na 6000 MHz. Grafika Asus GeForce GTX Titan je kompatibilna sa DirectX 11.1 što omogućava da lako pokreće najnovije računarske igre u rezoliciji 2560 x 1600 i višoj.

Dostupnost i cena
Grafička kartica Asus GeForce GTX Titan je trenutno dostupna širom sveta po preporučenoj maloprodajnoj ceni od 999 dolara. Cena i dostupnost proizvoda mogu varirati u zavisnosti od lokacije. Za više informacija kontaktirajte vašeg lokalnog Asus-ovog predstavnika.

WebCamp Zagreb 2013

26. 10. 2013 | uredio | software

Oct
26

Potaknuti uspehom prošlogodišnje konferencije WebCamp Zagreb, koja je okupila više od 230 posetilaca, odlučili smo i ove godine nastaviti s proverenim konceptom. Posebnost konferencije WebCamp leži upravo u činjenici da ju je pokrenula zajednica stoga i ove godine očekujemo snažnu potporu web korisničkih grupa kako bismo vam mogli ponuditi još kvalitetniji program.
Organizacijskom timu se, uz developerske grupe Code@Six, FrontmenHr, FutureDEV, HUJAK, Python Hrvatska i ZgPHP, ove godine pridružuju Javascript Zagreb i Girl Geek Dinners Hrvatska, a na jesen se nadamo ponovno okupiti najbolje ljude iz Hrvatske i regije na jednom mestu te potaknuti kvalitetniju razmenu iskustva i povezivanje IT zajednice koja deli slične interese.

WebCamp Zagreb, jednodnevna konferencija posvećena web programerima danas je službeno predstavila program konferencije.  Korisničke grupe Code@Six, FrontmanHr, FutureDEV, HUJAK, Python Hrvatska, ZgPHP, Girl Geek Dinners Hrvatska i Javascript Zagreb pregledale su sve prijave za predavanja te izabrali najbolja 24 koje ćete imati priliku slušati na WebCampu.
WebCamp Zagreb održat će se 26. oktobra, a zbog velikog interesa zajednice ove će se godine održati u prostorima Kongresnog centra Hypo Expo XII. na adresi Slavonska avenija 6.
Teme ovogodišnjeg WebCampa biti će izrazito tehničke, vezane uz razvoj web stranica i aplikacija te predstavljanje specifičnih tehnologija. Kao i prošle godine, predavanja će se održavati u dva smera pa će sudionici tako moći odabrati temu koja ih više zanima. Sva se predavanja snimaju pa će tako moći i nadoknaditi ona koja su propustili.

WebCamp-Zagreb-2013-konferencija-01

Danas je objavljen i program WebCampa, a predavači i njihova predavanja  na WebCampu bit će:
Darko Kukovec: Web tehnologije u desktop developmentu
Dino Ravnić: HTML5 kartografija – kako smo ugurali 5 842 682 vektora u web browser
Dorijan Jelinčić: Chrome apps i komunikacija sa stvarnim svijetom
Goran Jurić: Skaliranje distribuiranih aplikacija uz pomoć AMQP-a
Goran Peretin: Concurrency
Hrvoje Hudoletnjak: Moj vikend startup projekt: kako i zašto je napravljen Seocrawler.co
Igor Galić: Building Web Applications for Scale
Ivan Žužak: From GitHub’s API support, with <3
Karlo Šmid: Alati i metodologije za bolju sigurnost Ruby on Rails aplikacija
Luka Raljević: Pretragom grafa i Pyramid-om do kvalitetnih rezultata
Marko Elezović: Emajliramo Kade!
Matija Šmalcelj: 10 u 25 web site optimizacija
Merlin Rebrović: Budi lijepa za 100 milijuna kuna
Mihaela Jurković: Učinkoviti CSS uz Sass i Compass
Miro Svrtan: PHP renesansa
Robert Šorn: Domain Driven Development u stvarnom životu
Saša Jurić: Elixir, Erlang, i skalabilni web sustavi
Senko Rašić: Pametno stres-testiranje web aplikacija
Srđan Stanić: Tips and tricks u razvoju hibridne mobilne aplikacije
Stjepan Zlodi: Samo za Django hejtere
Tomislav Mesić: Web tehnologije u native apps svijetu
Tomislav Pokrajčić: Anatomija jednog sučelja
Vedran Križek: Workflow baziran na git(labu)
Željko Filipin: Kako testiramo softver koji pokreće Wikipediju

Ulaz na konferenciju je uz prethodnu prijavu besplatan, a svi progameri i programerke koji to već nisu učinili mogu se prijaviti ovde.

MK Z1 Android TV Box

25. 10. 2013 | uredio | hardware

Oct
25

Kada pogledate MK Z1 uređaj prvo na što će vas asocirati je umanjen Mac Pro računar koji će ubuduće dolaziti u cilindričnom obliku

z1

Nakon prvog pogleda svaka sličnost s Mac Proom prestaje, jer MK Z1 je TV box baziran na Android operativnom sistemu koji je samo “slučajno” pozajmio izgled od Maca.
Unutar MK Z1 uređaja nalazi se četverojezgreni Rockchip RK3188 Cortex-A9 procesor, 2 GB radne memorije i 8 GB interne memorije namenjene čuvanju multimedijalnih datoteka. MK Z1 ima ugrađenu podršku za Wi-FI i Bluetooth, dolazi s jednim microUSB i dva USB porta pune veličine. Ugrađenu memoriju možete proširiti putem microSD kartica, dok za spajanje na monitor/televizor koristi HDMI konektor.
Ono što se ne viđa često na ovakvim uređajima je ugrađena LAN podrška i kamera. Uređaj pokreće Jelly Bean 4.2.2 verzija Android operativnog sistema.
Dobra vest je da MK Z1 ne košta poput Maca, već se može nabaviti po ceni od 98 dolara.

Stiže HTC-ov phablet One Max

23. 10. 2013 | uredio | hardware

Oct
23

Od početka sledećeg meseca na naše tržište stiže poslednji u nizu novih phableta, ovog puta iz tajvanskog HTC-a. Model One max dolazi s velikim 5,9 inčnim ekranom full HD rezolucije. Od noviteta, stiže s novim HTC Senseom verzije 5.5 i zanimljivim dodatkom na zadnjoj strani uređaja gde se smestio čitač otisaka prstiju pomoću kojeg otključavate ekran. HTC One max i hardverski je snažan uređaj kojeg pokreće Snapdragon 600 čipset s četverojezgrenim procesorom na taktu od 1,7 GHz. Za razliku od ostatka One serije, max ima slot za dodatnu microSD karticu, a phablet dolazi inače sa 16 ili 32 GB prostora.

HTC-T6-Maxx-big

Za ovako velik ekran, tu je i nešto jača baterija od 3300 mAh. S multimedijalne stane tu je i dalje 4 megapikselna kamera, koja unatoč maloj rezoluciji svoju prednost traže kroz veći senzor i veću veličinu piksela. S prednje strane je kamera od 2 megapiksela. Softverski, kamera ima i dalje HTC Zoe, a tu je i sad Dual Capture rešenje gde na fotografiju snima i prednja i zadnja kamera odjednom.Početni ekran i dalje krasi BlinkFeed rješenje viđeno prvi put na One modelu.

 

Stranice 1 od 3123