Kingston HyperX FURY 240 GB

29. 12. 2014 | uredio | hardware

Dec
29

HyperX društvo Kingstonovih SSD-ova je dobilo novog člana s oznakom FURY koji po nešto pristupačnijoj ceni nudi dobre performanse i pouzdanost

Kingston je uz dobro proverene HyperX 3K modele u svoju ponudu odnedavno uvrstio novu seriju SSD-ova nazvanu HyperX FURY. Obzirom na naziv FURY (bes, gnev) logički se nameće zaključak kako je ovde u pitanju naprednija serija od postojeće 3K serije. No to nije tačno.

HyperX-Fury_Pack

Pristupačniji HyperX

HyperX FURY SSD-ovi pripadaju pristupačnijem segmentu uređaja koji bi po povoljnijoj ceni trebali ponuditi nešto bolje performanse u odnosu na standardne serije diskova. Kingston je lansirao ovu seriju s posebnim razlogom, a to je, kako doznajemo, gašenje V300 serije koja zbog određenih peripetija sa NAND flash čipovima uskoro odlazi u zaborav.
HyperX FURY diskovi dolaze u kapacitetima od 120 i 240 gigabajta, dok modeli većeg kapaciteta za sada nisu najavljeni. Mi smo ovog puta imali priliku isprobati 240 gigabajtni primerak koji potencijalno nudi dobre performanse i više nego pristojan kapacitet, a sve to po nešto povoljnijoj ceni od 3K modela. Obzirom da je reč o HyperX SSD-u cena od 14100 dinara se čini više nego pristupačnom što će razveseliti sve korisnike koji planiraju nadograditi svoj računar ovim komadom hardvera. No ostaje još samo pitanje može li ovaj SSD performansama opravdati ulazak u prestižno HyperX društvo.
I ovog puta srce uređaja čini SandForce SF-2281 kontroler kojeg Kingston već duže vreme koristi kao temelj HyperX serije SSD-ova.

Odlična pouzdanost

Bez obzira na to što je reč o kontroleru s dužim radnim stažom, SF-2281 tradicionalno nudi visoku razinu performansi i dobru pouzdanost u radu.
Pored spomenutog kontrolera korišteni su ONFI 3 NAND čipovi sa 128 gigabitnim jezgrama koji su izrađeni u 20 nm tehnologiji. To znači da ovde imamo „samo“ 16 jezgri zbog čega kontroler neće biti u stanju iskoristiti puni potencijal 4-stepenskog izmeničnog nizanja koji uz osmokanalnu arhitekturu zahteva 32 veze. Međutim, to će se osetiti samo prilikom pisanja podataka.
Tako maksimalne brzine čitanja i pisanja iznose 555 MB/s i 532 MB/s (ATTO), što se niti malo ne čini lošim. Stvarne su brzine nešto niže, no i dalje su na visokoj razini (486 MB/s za čitanje i 216 MB/s za pisanje). Također, brzina prilikom rada s malim datotekama je sasvim solidna (16 MB/s i 47 MB/s). Premda na postignute rezultate nemamo većih prigovora jasno je kako HyperX FURY zaostaje za svojim starijim bratom koji pruža nešto bolje performanse, što se pre svega odnosi na prosečnu brzinu pisanja podataka. No kapacitet od 240 gigabajta, pristupačna cena, te izvanredna pouzdanost koja nudi čak 641 terabajt ukupnog pisanja na disk svakako će privući klijentelu koja ne inzistira samo na maksimalnim performansama nego i većoj pouzdanosti.

Intelova sledeća kutija

26. 12. 2014 | uredio | hardware

Dec
26

Računari se danas pakuju u više formi nego ikada. Osim tradicionalnih desktop i laptop računara, sada imamo tablete, ultrabook-ove, convertible računare… Intel sada nudi novi barebone PC ambiciozno nazvan NUC, Next Unit of Computing.

Sećam se da je moj prvi kućni računar za multimediju, tj. računar koji stoji pored TV a i koristi se za gledanje filmova, slušanje muzike, pregled fotografija i slične prijatne poslove bio klasični desktop PC. Veliko kućište je omogućavalo dobro hlađenje i smeštanje ventilatora velikog prečnika, kako bi buka bila minimalna; uostalom, pisali smo o tome svojevremeno. U međuvremenu je tehnologija napredovala: stigli su desktop računari u manjem formatu od klasičnih desktop a, pa smo dobili NetTop PC je malih dimenzija i skromnijih računarskih mogućnosti, ali ipak dovoljnih za multimedijalni PC. Ovo je omogućio Intel ov SOC (System On Chip) koncept: računari skromnih dimenzija koji se malo greju i troše malo energije. Sledeći Intel ov korak su tihi računari malih dimenzija bez ozbiljnih kompromisa s performansama. Intel ih naziva Next Unit of Computing (NUC).

INTEL NUC

Core umesto Atoma

Umesto Atom procesora, na koje smo navikli u kompaktnim računarima, u Intel NUC je smešten Core i3 3217U, procesor montiran s donje strane kompaktne matične ploče. To je dual core, Hyper Threaded Ivy Bridge procesor koji radi na 1,8 GHz, bez Turbo Boost a. Iako nije šampion brzine, znatno je moćniji od Atom a. Na ploči su dva SO DIMM slota uz podršku do 16 GB DDR3 memorije. SSD je povezan na mSATA slot. Na raspolaganju je i jedan PCI E slot za dodatnu karticu, uglavnom wireless mrežnu. Osim modela sa i3 procesorom, tu je i jeftiniji model sa Celeron 847 procesorom koji ovog puta nismo imali prilike da probamo.
Ovako opremljen računar prevazilazi zahteve koji se postavljaju pred mali kućni multimedijalni plejer i komforno se može koristiti za Digital Signage (prikaz reklamnih poruka, televizije i drugih sadržaja na velikom ekranu), kao i Point of Sale računar, tj. gde god je zgodno imati PC malih dimenzija. U prilog tezi da su ovakve primene uzimane u obzir pri dizajnu računara govori i postojanje dva video izlaza – HDMI i Thunderbolt port, s tim što neke konfiguracije imaju dva HDMI porta. Na taj način se, u Digital Signage primeni, mogu povezati dva ekrana, što NUC računarskom snagom može da izdrži.
Slično tome, pri korišćenju NUC a kao Point of Sale računara, komercijalista može imati jedan monitor okrenut sebi a drugi okrenut klijentu, radi lakše komunikacije. U paketu se dobija i pločica za montažu računara na poleđinu televizora ili monitora, kako bi čitava kombinacija, zajedno sa kablovima, bila što kompaktnija.
Jedina ozbiljnija zamerka jeste to što računar ima tri USB 2.0 porta a nijedan USB 3.0 port; brži USB bi dobro došao za neke primene. Gigabitni Ethernet port je tu samo u verziji sa dva HDMI a, dok ga u konfiguraciji HDMI + Thunderbolt nema. Treba voditi računa pri kupovini da bi se uzela optimalna konfiguracija za konkretnu primenu. Ako je za neku primenu potrebno više portova, recimo USB 3.0, FireWire, kao i Ethernet port, na Thunderbolt port može se povezati eksterni port replikator.

Dnevna soba i(li) izlog

U svakoj od isprobanih konfiguracija, Intel NUC je odlično obavljao uobičajene kancelarijske zadatke – pokretao ga Windows 8je sa Microsoft Office om 2013, što je obezbedilo put pristup Internetu i multimedijalnim sadržajima. Bordo kućište pričvršćeno za poleđinu monitora i uredno postavljenim kablovima deluje vizuelno privlačno; all in one računari deluju vizuelno privlačnije, ali fleksibilnost rešenja je, uz mali vizuelni kompromis, na strani Intel NUC a.
Prave testove računar je prošao kao kućni multimedijalni odnosno Digital Signage plejer. U oba slučaja zadatak je, računarski gledano, sličan – Intel NUC treba duže vremena da prikazuje pokretne slike. Najpre smo ga „mučili“ Full HD (1080p) filmovima: nije bilo nikakvih problema ni zastajkivanja, ali se računar prilično greje – ne zabrinjavajuće, ali… S druge strane, gotovo je nečujan, što je neobično važno za većinu projektovanih primena. Čak i u potpuno tihoj sobi treba staviti uvo blizu računara da bi se čuo šum ventilatora.
Konačan test je bio Digital Signage softver gde smo, osim videa visoke rezolucije, dodali dva flash objekta, video s kablovskog dekodera i DirectX tekst koji skroluje kako bismo angažovali što više resursa računara. Sve je proteklo bez problema, uključujući i prikaz na dva povezana televizora. Za to je zaslužan i solidni, integrisani HD Graphics 4000 grafički čip, zbog koga čak i igranje modernih igara nije sasvim nedostižno.

Barebone gradilište

Pakovanje ovog računara ima dva zanimljiva detalja. Jedan je kutija, koja će svaki put kada se otvori odsvirati prepoznatljivu Intel ovu muzičku sekvencu. Ipak, više bismo voleli da je umesto tog zabavnog dodatka u kutiju spakovan kabl za napajanje. Računar se napaja preko eksternog ispravljača a u pakovanju, što doduše lepo piše na njemu, nema kabla za napajanje. Srećom, koristi se standardni koji nije teško nabaviti.
Intel NUC je lepo dizajniran računar malih dimenzija i solidne računarske snage. Predstavlja veliki korak napred u odnosu na Atom računare koji su uglavnom radili na gornjim granicama mogućnosti. Gotovo bešumno kompaktno pakovanje je cilj koji već dugo pominjemo za primene kućnog multimedija centra, u Digital Signage u ili kod Point of Sale računara. Uostalom, Intel je i dizajnirao ovaj računar imajući u vidu upravo ove primene…
Intel isporučuje ove računare bez memorije, wireless kartice, hard diska i operativnog sistema, što je uobičajena praksa kod barebone računara zbog prilagođavanja konkretnoj primeni. Verujemo da će se u maloprodaji najpre naći modeli sa ovim komponentama prilagođenim za korišćenje za kućni multimedija plejer i neku standardnu Point of Sale primenu. Za ostale Point of Sale računare i Digital Signage svako će naručiti memoriju, storage i operativni sistem kakav odgovara konkretnom softveru koji će koristiti.

MSI Radeon R9 270X ITX

24. 12. 2014 | uredio | hardware

Dec
24

Zanimljiva kartica prvenstveno namenjena ugradnji u računare malih dimenzija, a pritom nudi i vrlo respektabilan odnos cene i performansi
Svi važniji proizvođači su krenuli predstvaljati grafičke kartice mini ITX formata s moćnijim grafičkim procesorima. I premda 270X čip nije savršeni kandidat za ovakvu jednu karticu, MSI se potrudio i napravio zanimljiv i kvalitetan proizvod.

msi_270ITX

Malo i moćno

Kartica dolazi u vrlo kompaktnoj izvedbi širine dva slota i dužine samo 17.5 cm. MSI se potrudio i napravio vrlo kompaktan i moćan rashladni sistem koji se nalazi ispod crveno crne plastike. Reč je o hladnjaku kojeg oni nazivaju Radax Fan, a koji kombinuje i radijalni i aksijalni dizajn ventilatora uparen sa gusto raspoređenim aluminijumskim listovima koji dozvoljavaju protok zraka u svih 360° kako bi prenos topline sa grafičkog procesora na okolinu bio čim efikasniji. To utiče i na tišinu rada koja je vrlo bitna kod računara malene zapremine i koja se najčešće nalaze u dnevnim sobama. Ventilator na ovoj kartici radi na maksimalno izmerenih 1300 okretaja u minuti pri čemu temperatura grafičkog procesora ne prelazi 65°C.
Kvalitetu izrade MSI garantuje upotrebom Military Class 4 komponenata kao što su Hi-c i Solid kondenzatori kompatibilni sa MIL-STD-810G standardom. S donje strane kartice nalazi se i aluminijumska ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali i pomaže odvođenju topline. Sa strane dodatnih zahteva za energijom tu je jedan 8-pinski PCIe priključak, pa je maksimalna količina energije koju kartica može povući 225 vati.

ITX u punoj snazi

270X čip na ovoj kartici radi na osnovnih 1030MHz, ali mu uz pomoć Gaming aplikacije Boost brzinu možemo menjati između 1050 MHz (Silent), 1070 MHz (Gaming) i 1080 MHz (OC mode). Ukoliko se korisnik ne odluči instalirati aplikaciju kartica će konstantno raditi na 1070 MHz na kojih smo je mi i testirali. Kartica ima i 2GB GDDR5 memorije koja s čipom komunicira putem 256 bitne sabirnice, a radi na brzini od 1400 MHz, odnosno efektivnih 5.6 Gbps.
Radeon 270X u ITX izvedbi je nešto sporiji od vrlo brze 270X Toxic kartice, koja je verovatno i najbrža 270X na tržištu. Prelaskom na OC mod i 1080 MHz stvari se ne menjanu znatnije, a za konkretne pomake se moramo okrenuti ručnom overclockingu. Kartica ima vrlo solidan potencijal i performanse je moguće u proseku podići za 10%.
MSI je ovim proizvodom pokazao kako se i moćniji čip može upakirati u maleni proizvod, a jedino je potrebno upotrebiti znanje inženjera i napraviti kvalitetno i tiho hlađenje. Ovo je svakako jedna od robusnijih mini ITX kartica koje smo do sada videli i zaslužuje preporuku.

Brži, moćniji i efikasniji – ASUS All-In-One PC ET2013

22. 12. 2014 | uredio | hardware

Dec
22

ASUS desktop računari su deo tradicije najvišeg kvaliteta proizvoda, inovacija i dugovečnosti.
U anketi o pouzdanosti i zadovoljstvu korisnika, koju je sproveo PCWorld USA 2012. godine, korisnici su rangirali ASUS kao vodeći izbor u kategoriji desktop računara, pritom naglasivši visok nivo zadovoljstva zbog pouzdanosti, vrednosti i tihog rada.
ASUS All-in-One PC ET2013 seriju pokreće najnovija treća generacija Intel® Core™ procesora koji obezbeđuju brz i prijatan rad u multitasking okruženju uz minimalnu potrošnju energije.

Asus_ET2013

Jednostavni su za podešavanja i korišćenje. Potrebno je samo da raspakujete uređaj, uključite ga u struju i počnete da radite. Tanak profil omogućava da oslobodite vaš radni prostor i uživate u radu.
Intuitivna multi-touch funkcija poboljšaće interakciju sa vašim kolegama i klijentima.
VESA nosač (prodaje se zasebno), pruža vam još jedan način da unapredite vaš poslovni prostor tako što ćete računara okačiti na zid.
20” 16:9 HD+ displej sa LED pozadinskim osvetljenjem obezbeđuje kristalno čistu sliku na ekranu a uz to doprinosi i smanjenju potrošnje električne energije.
Uz ugrađenu 2.0Mpix kameru i mikrofon vaši sastanci postaju mnogo jednostavniji. Pored toga, veb kamera može da snima fotografije i video snimke koje kasnije možete ponovo pregledati i deliti po potrebi.
USB port je smešten na praktičnom mestu za instant deljenje fajlova i sinhronizaciju uređaja. Velika brzina prenosa skratiće značajno vreme slanja podataka a samim tim i vaše čekanje, što znači da možete obaviti više stvari.
ASUS SmartLogon , funkcija za prepoznavanje lica, predstavlja sigurnu i praktičnu alternativu za klasično logovanje putem lozinke a prepoznaće vaše lice pod najrazličitijim osvetljenjem, pa čak i ako nosite kapu ili sličnu pokrivku za glavu.

FES Watch – Sonyjev e-paper pametni sat

19. 12. 2014 | uredio | hardware

Dec
19

O Sonyju se u zadnjih nekoliko nedelja puno priča, malo u negativnom smislu, a malo u pozitivnom. Negativno je većim delom vezano uz loše finansijske rezultate koji su nastali kao posledica slabe prodaje pametnih telefona. U pozitivnom smislu se najviše govori o raznim inovativnim projektima koje priprema Sony i njegovu fokusiranost na visoko potencijalna tržišta u budućnosti.

fes-watch

Fashion Entertainments deo je Sonyja, a kao što ime govori taj je sektor povezan sa stvaranjem zabavnih modnih tehnoloških dodataka. Ovog puta predstavljamo vam novi proizvod, FES Watch. Iako trend pametnih satova sve više uzima zamaha, Sony se nije odlučio na stvaranje klasičnog pametnog sata. Naime, njihovo Fashion Entertainments odelenje je stvorilo ‘pametni’ sat koji je po mnogočemu poseban i jako se razlikuje od konkurentskih proizvoda na tržištu. Ono što odmah upada u fokus je tehnologija izrade pomoću koje je napravljen ovaj sat. Korišten je e-paper koji ne zauzima samo okrugli deo sata već je od e-Papera izrađen i kais sata. Zahvaljujući korištenju e-paper tehnologije ovaj je sat u mogućnosti izdržati čak 60 dana bez potrebe za novim punjenjem baterije.
Sony se nije nigde posebno pohvalio ovim satom, ponajviše iz razloga što je ovo samo jedna međufaza u Sonyjevim nastojanjima da napravi vrlo kvalitetne uređaje koristeći e-paper tehnologiju. Testiranja ove tehnologije u Sonyju traju već duže vremena i ovo je samo jedan od primitivnijih produkata koji su nastali. Kako Sony nije posebnu pažnju posvetio ovom projektu pokazuje i činjenica da je projekt finansiran putem crowdfunding kampanje u Japanu. Sredstva su se prikupljala na platformi Makuake, a prvi satovi bi se na rukama ponosnih vlasnika trebali naći u maju sledeće godine.

Stranice 1 od 3123