WordPress ‘drži’ jednu četvrtinu web-a

07. 12. 2015 | uredio | software

Dec

Jeste li se ikada zapitali kako u pozadini funkcionišu svi ti informativni portali kojih danas ima malo more? Budući je da svakodnevno (bolje rečeno svaki sat) potrebno dodavati novi sadržaj na stranice, bilo je potrebno taj problem nekako rešiti da bi bio što jednostavniji za korisnike koji dodaju novi sadržaj. U godinama iza nas nastali su CMS sistemi čiji je zadatak upravo olakšati dodavanje novog sadržaja na stranice, pri čemu se nimalo ne zadire u dizajn ili programski kod. Sve funkcioniše na principu tekstualnog editora u kojem se uređuje tekst i dodaju multimedijski sadržaji, a nakon toga sve se javno objavljuje na web stranici. Trenutno postoji veliko mnoštvo CMS sistema, što javnih što privatnih, a među njima svakako se ističu WordPress, Joomla i Drupal.

wordpress-drzi-web

Sva tri sistema bazirana su na sličnom principu, a ono gde nastaje ključna razlika jesu mogućnosti kojima obiluju i zajednica koja ih održava. Najpoznatiji i najpopularniji svakako je WordPress koji je u proteklih nekoliko godina uspeo čak da udvostruči svoj opticaj na internetu, dok su konkurenti pomalo stagnirali. Ono što daje krila WordPressu jeste sigurno velika zajednica koja na dnevnoj bazi izbacuje nove nadogradnje i vizualna rešenja, koja su uglavnom besplatna. Tako da sada u nekoliko klikova i možda kojih 50-ak dolara (ako želite izgledati profesionalnije) možete izgraditi oku primamljivu i nadasve funkcionalnu web stranicu.
U konkretnim brojkama WordPress trenutno kotira jako dobro. Među CMS sistemima WordPress grabi čak 58.7 posto tržišta, dok ostatak uglavnom ide na Joomlu i nešto slabiji Drupal. No, uz to što polako preuzima konce u svoje ruke na području CMS-ova, još je jedan podatak zanimljiviji – udeo na ukupnom tržištu. Trenutno je u svetu među javno dostupnim stranicama i web shopovima, čak 25 posto pokrenuto WordPressom. Dakle, jedna četvrtina interneta bazirana je na ovom popularnom CMS-u, a napredak teče nezaustavljivo jer se WordPress sve više probija na područje web trgovina. Interesantan je i podatak da je trenutno čak 57.4 posto stranica na internetu bez CMS sistema, što svakako daje veliki prostor za širenje i upotrebu jednog takvog kvalitetnog alata kao što je WordPress.