Nov hardver u proverenom kućištu

16. 03. 2016 | uredio | hardware

Mar

Godinu dana posle modela Xperia Z3, Sony je predstavio novi Z5 preskočivši „četvorku“. Sve dobre osobine starog modela i dalje postoje, a tu su i noviteti

Xperia-Z5

Novi Sony‑jev vrhunski model podseća na stari: osnovu konstrukcije čini aluminijumski ram, a prednja i zadnja strana izrađene su od stakla. Ova kombinacija deluje efektno, a na Z5 detalji su još malo dorađeni, pre svega boje rama i poleđine, tako da izgleda još privlačnije. Promene se ne odnose samo na estetiku: površinska obrada poleđine sada je finija, tako da mnogo manje skuplja otiske prstiju. Kućište je otporno na vodu i podržava standard IP68. Kako su to postigli nije nam baš najjasnije: podnožja za SIM i memorijske kartice pokrivena su poklopcem, ali microUSB priključak nije. Bilo kako bilo, garancija važi, a nećete morati da sklanjate poklopac svaki put kad punite bateriju.

Telefon odlično leži u ruci, a ako smatrate da je prevelik, Sony nudi i kompaktnu verziju, neznatno manjih mogućnosti, koju još nismo imali prilike da isprobamo. Taster za uključivanje prilično je veliki, premda je lepo uklopljen u ram i ne smeta ni funkcionalno ni estetski. Razlog za ove dimenzije je prilično efikasan čitač otiska prsta – nećete morati da se zamarate otključavanjem telefona. A kada ga uključite, dočekaće vas izuzetno kvalitetan i svetao IPS ekran, sposoban da izađe na kraj i sa jakim suncem.

Xperia Z3 je bila zasnovana na Qualcomm‑ovom čipsetu 801, a „petica“ je dobila čipset 810 sa osam jezgara, koji daje bolje performanse kada su one potrebne, i troši manje energije kada telefon miruje – na testu Antutu Xperia Z5 postiže više od 64.000 poena. Kapacitet baterije je 2900 mAh što garantuje solidnu autonomiju. Budući da se Sony bavi i proizvodnjom sadržaja za razonodu, Z5 je opremljen i hardverom i softverom neophodnim za striming multimedije, kao i za povezivanje s konzolom Playstation 4. U kvalitet audio‑komponenti ne treba sumnjati, kao ni u kodeke i tehnologije koje iz digitalnih zapisa izvlače maksimum.

Telefon se dobija sa Android‑om 5.1.1, uz dodatak Sony‑jeve radne površine Xperia UI, prilično jednostavne za upotrebu i sugestivne. Na prvi pogled neće vam se dopasti to što je fabrički instalirana gomila softvera (podrška za sve upravo pomenuto, i još ponešto), koja prilično optereti ugrađena 32 GB skladišne memorije, ali za razliku od konkurencije, Sony dozvoljava da deinstalirate (gotovo) sve što vam nije potrebno. Osim toga, Xperia Z5 ima podnožje za microSD karticu – u dokumentaciji piše da je podržana i trenutno najkapacitetnija SanDisk‑ova kartica od 200 GB.

Budući da Sony proizvodi i foto‑aparate, mnogima je bilo čudno to što kamere u njihovim vrhunskim modelima zaostaju za konkurencijom. Sada je i to ispravljeno: ugrađen je kvalitetan senzor rezolucije 23 Mp i hibridni autofokus, tako da se dobijaju odlični snimci, uz munjevitu reakciju. Kada se sve sabere, Xperia Z5 je odličan telefon, kojem je teško naći manu – ako tražite dlaku u jajetu, možda ćete naći neki detalj koji nije po vašem ukusu ili ćete zaključiti da se konkurentski vrhunski modeli brže pune, ali objektivno, jedina mana koju smo mi našli jeste ta što je prilično skup.